IDSB
  • IDSB
  • IDSB
  • IDSB
  • IDSB
  • IDSB
  • IDSB
  • IDSB
  • IDSB
  • IDSB

İDSB Somali Ziyareti

İDSB’nin bu yıl içerisinde planlamış olduğu yurtiçi ve yurtdışı üye ziyaret faaliyetleri kapsamında, Ortadoğu ve Afrika masası sorumlusu Yahya Almotawaq İDSB temsilcimiz olarak Somali ziyaretini gerçekleştirdi. 6-14 Şubat tarihleri arasında Hargeisa ve Mogadişu ekseninde gerçekleştirdiği ziyaretinde resmi kurum ve kuruluşlar, Türk diplomatik misyonları, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, siyasi partiler ve önemli şahsiyetlerle İslam Dünyasını ilgilendiren mevzular görüşülerek bilgi alışverişinde bulunuldu.

Hargeisa Ziyaret Raporu

Hey’tul Hayat el-İslamiye – Hargeisa

Hargeisa programını tertip eden Hey’tul Hayat el-İslamiye’nin başkanı Dr. Abdulhekim Berri ile görüşüldü. Hey’tul Hayat genel merkezi ile başlayan ziyaret, dernek çalışmaları anlatıldı ve daha sonra vakfa bağlı kuran kursları ziyaret edildi ve öğrenciler ile ilgili bilgi alındı. Derneğin başvuru belgeleri alınarak vakıf ziyaret İDSB plaketi takdimi ile sona erdi. 

Hikmet Vakfı

Hargeisa merkezli ve Türkiye diyanet vakfı ile ciddi çalışmaları olan Hikmet vakfı genel müdürü Musa Mohammed beyle görüşüldü. İDSB genel merkezini ziyaret eden ve İDSB’yi yakından tanıyan genel müdür, böyle bir yapıya üye olacaklarından onur durduklarını belirterek üyelik evraklarını teslim etti. Daha sonra vakfa bağlı olan Hikmet Üniversitesi binası ve kütüphanesi ziyaret edildi. İDSB broşürü ve projeleri içeren dosyalar takdim edilerek ziyaret tamamlandı.

Hey’tul Dava el-İslamiye

Hargeisa merkezli Hey’tul Dava el-İslamiye’nin genel merkezi ziyaret edilip genel müdür ile Abdülnasır Muhammed ile görüşüldü. İDSB hakkında bilgi verdikten sonra derneğin departmanları gezildi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi alındı. Üyelik için gereken evrak listesi verildi ve en yakın zamandan üyelik evraklarını göndereceklerini belirten genel müdür, ziyaretten dolayı teşekkür ederek İDSB’de olmamız hayırlara vesile olur diye belirtti. 

İslam İşbirliği Teşkilatı Hargeisa Ofisi

İslam İşbirliği Teşkilatı Hargeisa Ofisi müdürü Mine Basri hanımla görüşerek İDSB hakkında bilgi verildi. Daha sonra Hargeisa’daki durumu anlatan Basri, Hargeisa’ da Aden körfezi üzerinden kaçarak Hargeisaya yerleşen üç bin Yemenli aile olduğunu belirterek bu ailelerinin durumları kritik olduğunu ve çok acil yardımlara ihtiyaçları olduğunu vurguladı. İDSB ziyaretinden memnun olduğunu ifade eden müdür, böyle ziyaretlerin devamlı olması gerektiğini belirterek, İDSB’nin yapmış olduğu çalışmaları ve planladığı projeleri takdir etti.  

Munazzamatul Dava el-İslamiye Hargeisa Ofisi

Sudan merkezli ve genel sekreteri İDSB genel sekreter yardımcısı olan Munazzamatul Dava el-İslamiye’nin Hargeisa Ofisi ziyaret edildi. Bölgesel müdür Ahmet Naim beyle görüşüldü. Hargeisa ofisi sadece Hargeisa’ya bağlı olmadığını belirtip Hargeisa Ofisi komşu ülkelere de yardım ettiklerini vurgulamıştır. İDSB hakkında ve ilerleyen zamanlarda planladığımız çalışma ve projeler hakkında bilgi verildi. İDSB’yi çok iyi tanıdığını ifade eden Naim, ziyaretten dolayı teşekkür ederek hayırlara olmasını temenni etti.

T.C. Hargeisa Başkonsolosluğu

Göreve yeni başlayan Başkonsolos Ali Noyan Koşkan beyle görüşme gerçekleşti. Ziyarete Hargeisa programını tertip eden Hey’tul Hayat el-İslamiye’nin başkanı de iştirak etti. İDSB’nin çalışmaları hakkında bilgi verildikten sonra, başkonsolosun İslam dünyasında böyle bir yapının olması gerektiğini ifade ederek ziyaretten dolayı teşekkürlerini sundu. Daha sonra Hey’tul Hayat el-İslamiye’nin başkanı da vakfı tanıtarak bu ziyaretin çok önem taşıdığını ve hayırlara olmasını Allahtan niyaz etti. En son Sayın başkonsolosa İDSB plaketi ve faaliyet raporu takdim edildi.

Hey’tul Karn el-Afriki

Hargeisa merkezli Hey’tul Karn el-Afriki Derneği genel merkezi ziyaret edilerek başkan Muhammed Ali Ceydi ile görüşüldü. Dernek faaliyetlerini anlatan Ceydi, İDSB’nin bu ziyaretinden dolayı çok memnun olduğu ifade etti. Daha sonra İDSB broşürü ve üye evrak listesi teslim edildi.

Cemiyetul Tedamun Lil İgasa

Somali – Bisaso merkezli Cemiyetul Tedamun derneğin genel müdürü Abdülrahman Abdülnasır ile Mogadişu’da görüşüldü. Derneğin çalışmaları hakkında bilgi alındıktan sonra, İDSB’nin bu yıl içerisinde planladığı faaliyetlerden bahsedildi. Derneğin müdürü şükranlarını sunduktan sonra, İDSB’nin en çok eğitime odaklanması gerektiğini ifade etti. Özellik STK yönetici, çalışan ve gönüllülerine yönelik verilecek eğitim paketlerin çok ehemmiyetli olduğunu ve şuanda STK’ların en çok ihtiyaç duyduğu şey maddi kaynak değil, tecrübedir diye vurguladı. İDSB faaliyet raporu ve üyelik sertifikasının verilerek görüşme sona erdi.

Mogadişu ​Ziyaret Raporu

Cemiyetu Main Lil Tealim

Mogadişu merkezli Main Eğitim Derneği ziyaret edilerek başkan Beşir Yusuf ile Derneğin ve İDSB’nin çalışmaları anlatıldı. İDSB’nin Somali başta olmak üzere tüm Afrika kıtasına ağırlık vermesi gereken bir yer olduğunu ifade eden Beşir, İDSB’nin düzenlediği bu ziyaretten çok memnun olduğunu ve daha fazla işbirliğe vesile olacağına inandığını belirtmiştir. Daha sonra İDSB plaketi takdim edilerek, okula bağlı ortaokul ve lise okulları ziyaret edildi.  

Cemiyetul Sahira Lil Tenmiye vel İgasa

Dernek başkanı Tayyip Widlama ve dış ilişkiler koordinatörü ile bir araya gelindi. Dernek çalışmaları hakkında bilgi alındı ve İDSB’nin proje ve çalışmaları hakkında bilgi verildi. İDSB’nin Somali’de daha aktif olmasını bekleyen dernek başkanı, Türk STK’larla tanışmak istediğini, bu tür ziyaretlerin çok önemli olduğunu vurguladı. Daha İDSB plaketi ve faaliyet raporu takdim edilerek ziyaretin sonuna gelindi. Başkan da teşekkürlerini sundu.

Cemiyetul Sadakah

Cemiyetul sadakah genel müdürü Abdülnasır Ahmet ve dernek çalışanları ile beraber bir araya gelindi. Önce dernek çalışmaları sunum şeklinde anlatıldı ardından İDSB hakkında hazirunlara bilgi verildi. Çalışmalardan memnun olduklarını ve Cemiyetul sadaka Almuntada Trust’in bir derneği olduğunu ifade ettiler. İDSB plaketi takdim ve faaliyet raporu edildikten sonra, dernek başkanı Somali adına İDSB’ye teşekkür ederek bu emsal ziyaretlerin devamlı olması önemli olduğunu vurguladı.   

Cemiyetu Zemzem

Mogadişu merkezli ve İDSB kurucu üyesi cemiyetu zemzemin genel merkezi ziyaret edilerek genel müdür Şu’eyip Abdul latif beyle görüşüldü. İDSB’nin kuruluşundan beri çalışmalarına çok ciddi katkı sağlayan zemzem, İDSB’nin İslam âlemi için büyük bir fırsat olduğunu vurgulayarak bu emsal ziyaretlerin çok önemli olduğunu ve Müslümanları bir araya getirmeye vesile olacağını vurguladı.  Somali’deki son durumu ve gelişmeleri değerlendiren Abdul latif, Türkiye’nin gerek insani yardım alanında gerek ticari alanda Somali’de yapmış olduğu yatırım ve yardımların benzersiz olduğunu ve Türkiye’den hep iyilik ve kardeşlik beklediğini ifade etti. İDSB plaketi ve faaliyet raporu takdim edildi.

Cemiyetul Tenmiyeh

Somali’nin en büyük kuruluşlarından cemiyetul tenmiye’nin Mogadişu’daki genel merkezi ziyaret edilerek dış ilişkiler sorumlusu ve projeler sorumlusu ile görüşme gerçekleştirildi. İDSB’nin çalışma ve projelerinden bahsedildi. Ardından derneğin çalışmaları hakkında bilgi alındı. Üyelik için gereken evrak listesi teslim edildi.

Cemiyetu Harqan Lil Tealim 

Dernek başkanı Muhtar Âdem ve dış ilişkiler sorumlusu ile görüşme gerçekleşti. Derneğin sadece eğitim alanında faaliyet gösterdiğini söyleyen Âdem, bu devir İslam âleminin en çok eğitime ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Daha sonra İDSB’nin çalışmaları anlatıldı, görüşme plaketi takdimi ile sona erdi. Akşam saatlerinde Harqan Derneği ve WAMY Mogadişu ofisinin düzenlemiş olduğu akşam yemeğine katılındı.

T.C. Mogadişu Büyükelçiliği

T.C. Mogadişu büyükelçisi Sayın Olgan Bekar ve Din Hizmetleri Müşaviri Sayın Ahmet Aktürkoğlu bey ile görüşme gerçekleştirildi. Ziyarete Somali’den bazı İDSB üye derneklerin başkanları da iştirak etti. İDSB hakkında bilgi verildi ve bu yıl içerisinde planladığımız proje ve faaliyetler arz edildi. Sayın büyükelçi yapılan çalışmaları değerlendirdikten sonra, Somali’deki durumun çok kritik olduğunu ve Türkiye’deki STK’ların farkında olması gerektiğini vurguladı. Büyükelçiliğin kapısı her zaman açık olup Somali’ye gelen heyetlere her türlü destek vermeye hazır olduğunu belirtti. İDSB plaketi ve faaliyet raporu takdim edildi.

Cemiyetul Nur

Derneğin genel merkezi il dışında olup ulaşım tehlikeli olduğu için, sadece Mogadişu’da bulunan derneğin okulları ziyaret edildi. Derneğin genel müdürü Salih Şerif ile okullar gezildi, öğrenci ve okulların durumu yakından inceleme fırsatı oldu. İDSB plaketi ve faaliyet raporu takdim edildi.

Cemiyetul Selam el-İctimaiye

Yeni üyelik başvurusu yapan Cemiyetul Selam el-İctimaiye’nin genel merkezi ziyaret edilerek, genel müdür Muhammed Ali ile görüşme gerçekleştirildi. İDSB’nin çalışmalarına ilgi gösteren Ali, İDSB bizim için büyük fırsat olduğunu vurgulayarak üye olmaya karar verdik diye ifade etti. Üyelik evrakları da teslim alındı. Derneğe bağlı okullar ve eğitim merkezi de gezildi.

Cemiyetu Temkin

Zemzem derneğinin açmış olduğu Temkin derneğinin başkanı Ahmet Salih ile görüşerek üyelik evrakları teslim alındı. Daha sonra temkin derneği ekibi ile beraber OİC Mogadişu Ofisi ziyaret edildi.